[CZ] Cardano (ADA) je zase o krok napřed po OBFT upgradu

2ⁿᵈ Layer
2 min readFeb 21, 2020

Cardano (ADA) (DLT) úspěšně provedl hard fork, který změnil consensus protokol na Ouroboros Byzantine Fault Tolerance (OBFT), obrovský milník, který stanoví pevný základ pro spuštění decentralizované éry Shelley, podle tweetu od Charlese Hosinksona hard fork proběhl 20. února 2020.

https://twitter.com/IOHK_Charles/status/1230622304670871553

Cardano (ADA) OBFT hard fork

Od zahájení projektu Cardano (ADA) v roce 2015 se platforma nadále věnuje svému poslání zdokonaliť finanční ekosystém pomocí kryptografie.

V posledním vývoji dosáhl Cardano projekt dalšího významného milníku ve své existenci a to úspěšně provedeném hard forku OBFT (Ouroboros Byzantine Fault Tolerance), který značí oficiální vypínání protokolu Ouroboros Classic (Byron Era) a vytváří základy pro decentralizovanou éru Shelley.

Jak se očekávalo, Hoskinsonův tweet přitáhl spoustu pozitivních komentářů a nadšení od fanoušků tohoto skvělého projektu.

Význam aktualizace Ouroboros BFT

Podle týmu za projektem Cardano je primárním cílem OBFT hard forku zajistit hladký přechod z Ouroboros Classic (současného protokolu Cardano), na Ouroboros Praos, protokol, který bude pohánět éru Shelley.

Tým objasnil, že protokol Ouroboros Praos bude implementován do konce letošního roku, kdy bude síť plně migrována do decentralizované éry Shelley. Tým tvrdí, že bude i nadále udržovat OBFT až do doby nasazení Ouroboros Praos pomocí nasledujícího forku, který právě díky nasazení OBFT již nebude hard forkem, ale tzv. soft forkem, a tedy upgrade bude moci probíhat koordinovaně tak, aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti a funkčnosti Cardano sítě.

Jak je uvedeno v Cardano roadmap, projekt je rozdělen do pěti hlavních fází (projektových streamů): Byron, Shelley, Goguen, Basho a Voltaire. Každá éra je navržena tak, aby do sítě Cardano přinesla řadu nových funkcí, směrujících ke stále vyšší decentralizaci.

Projekt Cardano se nyní po dlouhé nachází na konci konce Byron éry a připravuje se na vstup do období Shelley, která, jak tým říká, bude pro pojekt značit období růstu a vývoje napříč Cardano ekosystémem.

--

--

2ⁿᵈ Layer

Building weapons in cyber-space to compete with both BigTech and Government, decentalized and distributed on top of Cardano Blockchain…