[CZ] Jak se připravit na Cardano (ADA) Staking?

2ⁿᵈ Layer
3 min readDec 10, 2019

--

Cardano Foundation, IOHK a EMURGO se v současné době plně zaměřují na spuštění Cardano Incentivized Testnetu — začátek éry Shelley, která přinese pro Cardano plnou decentralizaci a ADA staking. V rámci Cardano Incentivized Testnetu budou držitelé ADA moci delegovat svůj podíl ADA, nebo provozovat vlastní stake pool. Testnet je po několikátem odkladu naplánovaný na 11. až 13. 12. 2019 a my vám přinášíme užitečné odpovědi, které vám pomůžou zorientovat se v tom, jak se připravit na staking a jak si vybrat správný stake pool.

Co je Cardano ADA staking?

Vlastnictví ADA tokenů v síti Cardano představuje podíl (stake) v síti na Cardano blockchainu, přičemž velikost podílu je úměrná množství držených ADA tokenů. Pokud vlastníte 5% všech dostupných ADA tokenů, máte 5% podíl v síti.

Držitel ADA může získávat odměny dvěmi způsoby a pomoci udržovat tak sít v chodu a bezpečnou:
a) delegováním vlastního podílu ADA na stake pool provozovaný třetí stranou (např. BLTN)
b) provozováním vlastního stake poolu

Stake pooly jsou uzly (servery mající úplnou historii blockchainu), na které mohou držitelé ADA, kteří nemají znalosti, zdroje nebo touhu provozovat uzel delegovat svůj vklad.

Možnost delegovat ADA tokeny na daný stake pool je jedním ze způsobů, jak funguje Liquid Proof of Stake algoritmus Cardana zvaný Ouroboros. Tento algoritmus vybere, která konkrétní mince přidá další blok do Cardano blockchainu, a za to získá podíl na finanční odměně za definované období zvané epocha. Detaily fungování Ourobors protokolu můžete nastudovat z přednášky níže, nicméně je nutné uznat že se za dobu kdy se přednáška uskutečnila a dneškem došlo ke značnému množství změn; většina se však netýká Ouroboros protokolu.

Přednáška Marka Stopky na téma Cardano z Února 2018 v Hackerspace Labka

Čím větší je podíl ADA delegován na stake pool, tím je pravděpodobnější že bude vybrán, aby potvrdil další blok — poté budou odměny sdíleny všemi zúčastněnými stranami, které delegovaly svůj podíl ADA na daný stake pool.

V současné době je před-registrováno 127 stake poolů:

Snímek obrazovky z GitHub repozitáře Cardano Foundation

Proč je delegovaný Cardano ADA staking důležitý?

Ne každý, kdo vlastní ADA tokeny, chce provozovat vlastní stake pool. Někteří uživatelé budou chtít pomoci stake poolům a celé síti, aniž by museli sami jeden založit a starat se o jeho plynulý provoz.

Běžní uživatelé Cardana mohou delegovat své ADA tokeny (svůj vklad) na stake pooly, kteří pomáhají v zabezpečování sítě Cardano blockchainu. Výhodou je, že držitel ADA tokenů, které do těchto poolů zasílají tokeny, dostávají finanční odměnu ve formě ADA. To znamená, že uživatelé i provozovatelé poolů vydělávají nové ADA tokeny za stakování, což slouží jako motivační mechanismus pro udržení sítě v chodu a zachování decentralizace.

Jak postupovat když chci delegovat svoje ADA tokeny

Pokud se chcete účastnit ADA stakingu na Cardano Shelley Incentivized Testnetu, museli jste převést vaše ADA z hardwarové peněženky, případně burzy do peněženek Yoroi nebo Daedalus a převod musel být proveden před dnem pořízení testnet snapshotu, k čemuž došlo 29. Listopadu 2019 ve 13:00 středoevropského času. Začátek testnetu, původně plánovaný na 9. 12. 2019 je nyní naplánovaný na 11. až 13. 12. 2019, ale toto datum se již jednou změnilo a proto jestli chcete mít nejnovější informace sledujte skupinu Cardano Česko a Slovensko aby vám nic neuniklo.

Po spuštění Cardano Incentivized Testnetu do provozu se vám v peněženách Yoroi a Daedalus zobrazí všechny stake pooly, což vám umožní si vybrat, který z nich vám bude nejvíce vyhovovat z hlediska odměn, případně jiných preferencí, jako je stabilita daného poolu (což poznáte až po určitém čase), nebo dle toho jakých cílů chce daný stake pool dosáhnout. Jakmile si vyberete stake pool, můžete své ADA delegovat najednou a pomáhat tak Cardano síti v růstu. Nebo také můžete své ADA rozdělit do několika peněženek a podpořit tak stake poolů více, vše dle vašich preferencí. Později přibude i možnost delegovat na více poolů z jediné peněženky.

--

--

2ⁿᵈ Layer

Building weapons in cyber-space to compete with both BigTech and Government, decentalized and distributed on top of Cardano Blockchain…