[SK] Návod: ADA staking pre Daedalus V1

2ⁿᵈ Layer
4 min readDec 17, 2019

Cardano úspešne spustilo svoj Testnet, čo predstavuje prvé kroky smerom k decentralizácii siete a tiež zvýšenej dôvere investorov v tento unikátny projekt. Testovacia éra zvaná Shelly Incentivized Testnet je navrhnutá tak, aby umožnila vám — držiteľovi ADA — získať skutočné odmeny delegovaním svojich tokenov.

Na to, aby ste sa mohli pripojiť k sieti a začať so stakingom, budete v prvom rade potrebovať oficiálnu peňaženku Daedalus, svoj seed a minimálny vklad 10 ADA, ktoré ste si poslali na svoju peňaženku ešte pred 2. snapshotom.

Najnovšiu verziu peňaženky nájdete na tomto odkaze: https://staking.cardano.org/en/delegation/

1. Obnovenie peňaženky

Po úspešnom nainštalovaní a spustení oficiálnej Daedalus peňaženky si obnovíte svoj účet pomocou tlačítka Restore.

Na hornej lište si zvolíte typ peňaženky, ktorú vlastníte (klasická, alebo paper wallet) a následne zadajte jej meno a svoju recovery phase. Potom kliknete na restore wallet.

Po úspešnom prihlásení do peňaženky uvidíte svoj aktuálny zostatok ADA, rovnako ako aj my v našej Demo Wallet.

2. Vytvorite si novú peňaženku pre staking odmeny

Aby ste sa mohli pripojiť k stake poolu, musíte si vytvoriť novú peňaženku, na ktorú vám budú chodiť odmeny. Kliknite na tlačítko Create a new Reward wallet.

Ďalej postupujete ako pri klasickom vytváraní peňaženky. To znamená, že si zvolíte názov peňaženky a dostatočne silné heslo. Kliknete na Create personal wallet.

Daedalus vám vytvorí unikátny seed, ktorý sa bude skladať z 15 náhodne vybraných slov. Tento seed (recovery phrase) si uložíte na bezpečné miesto. Ideálnou voľbou je vytlačiť si ho a ponechať doma v trezore. V budúcnosti napr. pri spustení mainnetu sa vám bude hodiť.

Po potvrdení môžeme na hlavnom panely vidieť novú BTLN Rewards Wallet.

3. Pošlite si svoje ADA na reward wallet

Teraz je potreba si poslať ADA tokeny zo svojej peňaženky do reward wallet, pretože iba z tejto peňaženky je možné delegovať svoje tokeny konkrétnemu poolu. Kliknite na Move testnet ada.

Zvoľte vašu pôvodnú adresu s ktorej chcete poslať ADA tokeny a pošlite si ich na novú peňaženku.

4. Delegujte svoje tokeny

Po úspešnom prevedení ADA na reward wallet je možné pripojiť sa k prvému poolu.

Na ľavom panely klikneme na ikonu s logom Cardana a prepneme sa na kolonku stake pools. V súčasnej dobe je k dispozícií približne 298 poolov, ktoré sú rozdelené do rôznych úrovní podľa výšky vkladu, marže, výkonnosti, alebo vyrobeným blokmi.

Do vyhľadávania môžete zadať napr. skratku poolu BLTN a po rozkliknutí vidíte parametry poolu.

Kliknite na tlačítko Delegate to this pool a v tomto okamihu vás od stakingu delí už len pár krokov.

5. Zvoľ si svoju reward wallet a deleguj

V tomto kroku si vyberiete reward wallet, na ktorú vám budú pripisované odmeny.

Pool je v tomto prípade už vybraný ako BLTN. Pokračujete tlačitkom continue.

Následne už stačí len zadať svoje heslo a vaša delegácia k poolu je dokončená.

Po vzhliadnutí tohto obrázku máte úspešne delegované vaše ADA tokeny v bezpeči na BTLN poole. Momentálne je potreba počkať, až skončí súčasná a ďalšia epocha, ktorá v tomto prípade bude trvať 1 deň 3 hodiny a 54 minút. Po uplynutí časomiery už budete môcť sledovať, ako sa vaše ADA tokeny rozmnožujú a prispievajú tak k decentralizácií siete.

--

--

2ⁿᵈ Layer

Building weapons in cyber-space to compete with both BigTech and Government, decentalized and distributed on top of Cardano Blockchain…